0 Paylaşım 48 Okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

pedagog nedir

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.

 

Pedagog Nedir?

 

pedagog nedir

Pedagojinin ve pedagojik temelin anlamını açıklamak bu yüzden önemlidir: ne anlama geldikleri bizlerin daha derin bir anlayış geliştirerek neden belirli alanlarda uygulamalar hakkında bilgi edindiğimizi netleştirmek önemlidir. Bu da uygulamamızın ve uygulamanın etkisinin hem bize hem de başkalarına daha görünür olmasında yardımcı olur.

 

Pedagog Nedir ve Neden Önemlidir?

Pedagojiyi dikkate almak bize şu alanlarda yardımcı olur:

• Çocuklar üzerinde yarattığımız etkinin farkında olmak

 

Her çocuğun toplumda etken kişi olarak görünmesini desteklemek için, çocukların erken yaşlarında kendine güvenen, güçlü yetkin bireyler olmasına yardımcı olan deneyimlerinin farkında olmamız gerekir.

 

Çocukların öğrenmek ve etkili biçimde eğitilmek için güçlü motivasyonlarla doğduklarını biliyoruz. Peki genç bireylerle uygun şekilde ve en önemlisi anlamlı yollarla nasıl etkileşime girebiliriz?

 

Çocukların etkin bir desteğe ihtiyacı oldukları yetişkinler:

 

Çocuk gelişimi hakkında bilgilidir.
• Çocuklara saygılıdır ve onlarla ilgilidir.
• Öğrenme ve güçlü etkileşimin çocukların gelişimi ve eğitiminde önemli ve değerli olduğunu bilirler.
• Diğer çocuklar ve yetişkinlerle olan ilişkilerin önemini anlar.
• Çocuk için gerçek ve anlamlı içeriklerin öğreniminin farkındadır.

 

Çocukların diğer yetişkinlerden ve arkadaşlarından ve çevresindeki insanlardan bir şeyler öğrendiklerini biliyoruz. Bu ikinci bilgi, çocukların becerikli bireyler olması için önemlidir.

 

• Uygulamamızın neden görünür hale gelmesi gereklidir?

 

Her aşamada olduğu gibi erken yaştaki eğitimde, bu etkileri neden yaptığımız hakkında üzerimizde olan sorumlukların farkında olmalıyız, ve ayrıca yaptığımız şeyi neden yaptığımızı da bilmeliyiz. Pedagojik tabanımızı anlamak bunu yapmada bize yardımcı olacaktır.

 

 

Pedagojinin yaptığımız şeyleri neden yapmakta olduğumuz şeyler hakkında profesyonel bir iletişim şekli olduğunu bilmemiz gerekir. Bu makale ile aklınızdaki pedagog nedir ve pedagog neden önemlidir sorularını gidermeyi amaçladık. Merak ettiğiniz başka konular var ise yorum üzerinden bize sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım17 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir
Çocukta Beslenme, Hastalıklar
0 paylaşım18 okunma

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta obezite son yıllarda oldukça hassasiyet göstermemiz gereken bir konu başlığı olmuştur. Bir çok araştırmacı son zamanlarda; yağlanmanın ailesel modellerinin beslenme biçimi yapısındaki…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber