0 Paylaşım 226 Okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

masal dinlemek

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri çizgi filmi izlemelerini tercih ediyorlar. Çocukluğun basit zevklerinin onunla beraber bir çok faydası olduğu bilinir, ve bazı geceler çocuklarınızla ilgilenip onlara kitap okumak önemlidir.

Masal Dinlemek Neden Önemlidir?

masal dinlemekHikaye anlatmak çocuklara bir kitap okumak kadar basittir. Hikayeyi uyduracak vaktiniz yoksa, her zaman aklınızda olan bir hikayeyi paylaşabilirsiniz, kendi çocukluğunuzu anlatabilirsiniz, veya telefondan bile okuyabilirsiniz. Çocuklar için, özellikle de okul öncesi yaştakiler ve küçük çocuklar için hikaye anlatmanın sayısız avantajı vardır.

Masal Dinlemek İçin En Önemli 10 Neden!

Çocuklarınıza hikaye anlatmanın en iyi 10 faydası:

  1. Çocuğunuza erdem aşılar:

Tüm dünyadaki çocuklar hikaye anlatmayı çok severler. En sevdiği karakterler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler ve sık sık onları taklit etmeye çalışırlar. Anlamlı bir mesajı olan bir çocuk hikayesi anlatarak erken yaştan itibaren çocuğunuza bilgelik, cesaret, dürüstlük gibi nitelikleri telkin edebilirsiniz.

  1. Kendi Kültürleri ve Kökleri Hakkında Bilgi Sahibi Olmasını Sağlar

Çocukluğunuzdan ve geçmişten gelen çeşitli etkinlikler ve kutlamalar hakkında çocuklarınıza hikayeler anlatarak ailenizde yaygın farklı gelenek ve görenekler hakkında onları bilgilendirebilirsiniz. Çeşitli aile üyeleri hakkında hikayeler paylaşmak soy ağacınızı öğrenmelerine yardımcı olacaktır.

  1. Sözel Yeterliliği Artırır:

Çocuğunuza hikaye okumak, dilin yanı sıra yeni kelimeler ve deyimleri öğrenmesine yardımcı olur. Bu ayrıca çocuğunuzun düzenli olarak yeni kelimeler ve telaffuz biçimlerini öğrenmesi için harika bir yoldur.

  1. Dinleme Becerilerini Geliştirir:

Çoğu çocuğun genellikle daha az dikkat süresi vardır be uzun şeylere daha zor konstantre olurlar. Ayrıca, dinlemek yerine daha çok konuşmayı seçerler. Çocuklara hikaye anlatmak, onların yalnızca dikkatli olmasını değil, aynı zamanda dinleme ve anlama için istekli olmasını sağlar.

  1. Yaratıcılık Ve Hayal Gücünü Teşvik Eder:

Bir hikaye dinlemek çocukta görsel ortamda görmek yerine karakteri, yerleri hayal etmesini sağlar. Ayrıca bu durum çocukları daha yaratıcı yaparak özgür düşünmelerine yardımcı olur.

  1. Hafızayı Geliştirmek için Harika Bir Araç:

Bazı akıllıca fikirleri kullanarak, çocuğunuzun hafızasını güçlendirmesine yardımcı olmak için hikayeleri kullanabilirsiniz. Hikayeyi okuduktan bir kaç gün sonra, aynısını tekrarlamasını isteyebilirsiniz. Alternatif olarak, sen bugüne kadar hikaye kadar açıklamak için ona sorabilirsiniz.* Alternatif olarak hikayeyi özetlemesini isteyebilirsiniz.

  1. Ufkunu Genişletir:

Küçük çocuklar her zaman farklı kültürlerle tanışamayabilir. Hikaye anlatma ortamı sayesinde ona farklı kültürleri öğretebilirsiniz. Çocuğunuza daha geniş bir ufuk kazandırmak için farklı kültürlerden hikayeler anlatmayı deneyin.

  1. Akademik Öğrenmeyi Kolaylaştırır:

Çocuklar için hikaye anlatımı akademik öğrenme için bir basamaktır. Birçok çocukta konuyu anlamadan, ezbere öğrenme alışkanlığı vardır. Hikaye anlatmak, normal bir faaliyet olarak, çocuklara yardımcı olarak okuduklarını anlamalarını da sağlar. . Okulda bazen konuları hikaye şeklinde anlatmanın daha iyi bir aramaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

  1. Daha İyi Bir İletişim:

Bazen çocukların aklı sorularla dolu bile olsa soru sormaktan çekinirler. Hikaye anlatmak çocuklara doğru soruyu sorma sanatını öğretir. Ayrıca nasıl mükemmel bir sohbete girileceğini öğreterek daha rahat hissetmelerini sağlar. Düzenli okuma ve dinleme onları daha iyi bir konuşmacı da yapar.

  1. Zor Durumlarla Kolayca Başa Çıkmalarını Sağlar.

Zor durumlar genellikle çocuklarda karmaşık duygular bırakır. Zor durumlarla karşı karşıya gelen çeşitli karakterlerle ilgili hikayeler çocukların bu kavramları daha iyi anlamasını sağlar. Acı ve mutsuzluğun, mutluluk ve eğlence gibi hayatın bir parçası olduğunu öğreten hikayeler anlatmayı deneyin. Doğru hikayeleri anlatmanız ve doğru masal dinlemek çocuğunuzun ileride bu durumlarla başa çıkmasında yardımcı olacaktır.


Masal dinlemek çocuklar için neden önemlidir? isimli makalemizi okudunuz. Dilerseniz bir önceki yazımız olan Pedagog Nedir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım812 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım323 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir
Çocukta Beslenme, Hastalıklar
0 paylaşım170 okunma

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta obezite son yıllarda oldukça hassasiyet göstermemiz gereken bir konu başlığı olmuştur. Bir çok araştırmacı son zamanlarda; yağlanmanın ailesel modellerinin beslenme biçimi yapısındaki…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber