0 Paylaşım 22 Okunma

Çocukta Konuşma Gelişimi

Çocukta konuşma gelişimi… Okul öncesi çağındaki bebeğinizin kelime dağarcığı yakında bir sözlük kadar olacak. Tipik bir 24 aylık bebek 50 ila 70 kelime arasında kelimeyi bilir ve bir sonraki dönüm noktasına doğru ilerlemektedir: bu kelimeleri birleştirmek ve cümle kurmak İki kelimelik isim fiil cümleleri 2 yaşındaki bebekler için yaygındır: “bebek uyusun” veya “süt ver” gibi. Yıl içerisinde büyük ihtimalle kendini daha uzun cümlelerle ifade etmeye başlayacaktır. Çocuğunuz 20 kelimeden az kelime kullanıyorsa, duyma problemleri için test edilmelidir.

Çocukta konuşma gelişimi aşamaları

İlk cümleler kısa olur (iki ya da üç kelime) ve sonuç odaklıdır: “Anne yardım” “Baba top oyna”. Veya okul öncesi çağındaki bebeğiniz sık sık duyduğu kelimelerden bir grup oluşturabilir: “Git bye bye” ya da “Hepsi git”.

Çocukta konuşma gelişimi sırasında bebeğinizi konuşmaya teşvik etmek için size bazı yollar:

  • Basit günlük işleri cevaplarınıza dahil edin: “Çoraplarını giymende Annenin yardım etmesini istiyorsun”, “Tamam, baba Leyla ile top oynayacak.”
  • Dilbilgisini düzeltmeyin. Doğru kelimeleri kullanarak cümlesini tekrar edin, ama yanlışları öğretmek için henüz çok erken olduğundan dilbilgisini düzeltmeye çalışmayın.
  • Çocuğunuzun tam, uygun bir cümleyi tekrar etmesi için ısrar etmeyin. Örneğin “Anne, çoraplarımı giymemde bana yardım eder misin, diyebilir misin?” gibi bir cümle sadece durumun akışını bozar ve eğer çocuğunuz bunu söyleyemezse hevesi kırılır.
  • Sayfada ne gördüğünü ya da ardından ne geleceğini düşündüğünü sorarak ona interaktif bir şekilde okuyun.

çocukta konuşma gelişimiEvin etrafındaki dağınıklıkların çocuğunuzla beraber büyüdüğünü hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu yaştaki çocuklar oyuncakları korkutucu bir hızda dağıtmakla kalmaz, aynı zamanda yaşa göre her yeni alınan oyuncak – bloklar, yap bozlar, araba koleksiyonları- daha fazla parça içerir ve çocuklar bunları dağıtıp karıştırmayı çok severler. Her oyuncak türü için ayrı kutular kullanmak bunları düzende tutmaya yardımcı olur. (Boş ıslak mendil kutuları, küçük parçaları toplu halde tutmak için kullanılacak ucuz bir yoldur). Bir seferde yalnızca bir ya da iki oyuncak çıkartarak toplama zamanından tasarruf edin. Bu oyuncakları daha ilginç hale getirir, ve yerleri de daha toplu tutar. Çocukta konuşma gelişimi veya bebekte konuşma gelişimi konularında bu faktörlere dikkat ederseniz sağlıklı bir süreci geçirmiş olacaksınız.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber