0 Paylaşım 322 Okunma

Çocukta Kıskançlık

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da çocuğu ayıplamak olur, ancak bu sıklıkla durumu kötüye götürür. Genç yaştaki bir çocuğun kıskançlıkla etkili şekilde baş etmesine yardımcı olmak çocuğun yetişkinlikte karşılaşacağı benzer duygular ile başa çıkmasında yardımcı olur.

Çocukta Kıskançlık Türleri

çocukta kıskançlıkÇocuklar bir çok şeyden dolayı kıskançlık hissederler: aileye katılan yeni bir üye, annenin yeni erkek arkadaşı ya da eski kardeş rekabeti. Bazı çocuklar diğerlerine göre daha kıskanç bir doğaya sahiptir, ve aldığı maddi şeyleri, ailenin ilgisini ya da kardeşinin aldığı notları karşılaştırma eğiliminde olur. Yeni bir bebek geldiğinde, büyük çocuk göz ardı edilmiş ya da sevilmiyor hissederek bebekten dolayı kıskançlık hisseder..

Çocukta Kıskançlık Belirtileri

Çocuklarda kıskançlık kendini bir dizi kötü davranışla gösterir. Kardeş rekabeti ya da yeni bir bebek, çocukları agresif hale getirebilir. Bazı çocuklar dikkatinizi çekmek için sizi kızdıracak şeyleri bilerek yapabilirler. Bazı çocuklar da, örneğin yeni bir bebek geldiğinde, kıskandıkları şeylere bir anda aşırı bir sevgi gösterebilirler. Bu gibi aleni sevgi çocuğun duyguları ile başa çıkma mekanizmasıdır. .

Çocukta Kıskançlık İle Başa Çıkmak

Çocuklar kıskançlık hissettiklerinde bu duygularından dolayı cezalandırılmamalıdırlar, kıskançlık her bireyin yaşadığı doğal bir insan duygusudur. Bunun yerine onları kıskanç hale getiren durumlarla ve duygularla başa çıkmaları öğretilmelidir. .
Çocuklarda Kıskançlık bu duygularla başa çıkma konusunda çocuklara yardımcı olmak için olumlu bir fırsat olarak görülebilir. Bu çocukluk dersleri, düzgün öğretildikleri takdirde, çocukların ileriki yaşlarında daha mutlu ve istikrarlı bir hayat sürmelerine yardımcı olabilir.

Profesyonel Yardım Alma

Kimi durumlarda girişimleriniz yetersiz kaldığında bir aile ya da çocuk psikiyatrından yardım almak faydalı olabilir. Çocuklar ve aile yaşamı hakkında uzman olan psikologlar çocukların zorlandıkları durumları anlamak ve  bu durumlarla başa çıkmak için çocuklarınıza yardım etmek hakkında ailenize yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım810 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım225 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir
Çocukta Beslenme, Hastalıklar
0 paylaşım168 okunma

Çocukta Obezite – Şişmanlık ve Yağlı Beslenme Neden Önemlidir

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta obezite son yıllarda oldukça hassasiyet göstermemiz gereken bir konu başlığı olmuştur. Bir çok araştırmacı son zamanlarda; yağlanmanın ailesel modellerinin beslenme biçimi yapısındaki…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber