0 Paylaşım 22 Okunma

Çocukta Kıskançlık Neden Görülür? Kıskançlık Normal Midir?

Çocukta kıskançlık konusunun sebebi çok basit: Çünkü farklılar! Farklı yaşlardaki çocuklar farklı gelişimsel seviyelerde olurlar, ve bu birbirleri ile olan ilişkilerini etkiler. Aynı zamanda iş size geldiğinde çok farklı ihtiyaçları olduğu anlamına da gelir. Ayrıca farklı kişilikleri ve mizaçları da vardır. İlginizi çekmek için yarıştıklarında ortaya çıkan kıskançlığa birazcık liberal parıltı ekleyin, ve işte hazır.

Çocukta Kıskançlık : Bebekler Yürümeye yeni başlayanlara karşı

çocukta kıskançlıkİki yaşındaki çocukların boşlukları norm olma eğilimindedir ve bebeklerle yeni yürümeye başlayanlar arasında bir çukur açar. Bebeğiniz meraklıdır, ve yeni yürümeye başladığında artık hiç bir şey yeni yürümeye başlayan çocuğun oyuncakları kadar kutsal değildir. Yeni yeni iddialı aşamalara ulaşan ancak iletişim becerilerinden yoksun olan çocuk yürüyüşleri esnasında kendi hoşnutsuzluklarını sözlü olarak ifade eder. En iyi ihtimalle yeni oyuncağının zorla çıkarılmasını protesto eden bir çocuğunuz olacak, en kötü ihtimalle 5. kategoriden çocuk aksiliğine sahip olacaksınız.

Çocukta Kıskançlık : Anaokulu öğrencisine karşı ilkokul öğrencisi

Anaokuluna giden çocuğunuz büyük ihtimalle ablası oturmuş Hannah Montana izlerken kendisi uyumak zorunda olduğu için delirecektir, “bu adil değil!” cümlesin geçmediği tek bir gününüz bile olmayacak. Hem de hiç! Buna karşılık 8-12 yaşları arasındaki çocuğunuz, bebeğe harcadığınız parayı çocuk kayırmak olarak görecek ancak aynı zamanda ona “kendi yaşına göre” davranmanızı da isteyecektir.

Gençlere karşı 8-12 yaş çocuklar

8-12 yaşları arasındaki çocuğunuz büyük ihtimalle büyük kardeşinin etrafında ilgi görmek, onun gibi olmak, onun gibi giyinmek, onun gibi konuşmak, onun yaptığı her havalı şeyi yapmak ister… diğer bir yandan genç çocuğunuz bağımsızlığını esnetmenizi ve küçük kardeşi ile daha az vakit geçirmeyi ister, siz küçükleri eğlendirirken o pek buna dahil olmak istemez.

Barışın ortaya çıkmasına yardım edin!

Çocuklarınız arasında kendi anlaşmazlıkları nasıl çözeceğinize karar vererek bir bağ yaratın, bunun yanı sıra kardeş çekişmelerini tetiklemek yerine kardeş şenliklerini teşvik edecek bir atmosfer yaratın.

Doğru mücadele edin

Çocuklarınız hayatlarının her anında söylediklerinizden etkilenir ve bunu hayatlarının her alanında uygularlar. Eğer sizin için doğru olmayan bir durumda hemen parladığınızı görürlerse muhtemelen onlar da aynısını yapacaklardır. Problemlere sakin ve yapıcı şekilde yaklaşarak ve onların da farklılıklarda aynı şekilde yaklaşım gösterdiğini gördüğünüzde onları överek iyi bir örnek olun.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım47 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım17 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber