0 Paylaşım 14 Okunma

Çocukta Farkındalık Gelişimi

Yürümeye yeni başlayan bebekler yalnızca önlerindeki şeylerin farkında olurlar. Ancak 2 yaşına geldiklerinde çocuklar etraflarındaki şeylerin ilgili yerleşimlerini kavrar, ve alan anlayışı 2 ve 2 buçuk yaşları arasında gelişir. Hayır, tabi ki bu demek değil ki bebeğiniz evreni anlıyor, ancak kendi küçük dünyasında insanların ve nesnelerin yerlerini kavramaya başlar. Bu; “burada”, “nerede” içeride” ve “dışarıda”, “git” “yakın” “uzak”, “üzerinde”, “altında” gibi kavramları içerir. Boyut, miktar, ve diğer mekansal ilişkiler bakımından daha iyi bir kavrama kazanır.

Bebeğinizin seçtiği kelimelerden mekansal düşüncelerini yeni yeni kavradığını ve yönergeleri izlemeye başladığını görebilirsiniz: “Bana köşedeki topu getir.” “Yatağın üstüne bak.”

Bu yeni anlayışı pekiştirmek için bazı öneriler:

  • Hayatındaki insanlar yanında değilken nerede oldukları hakkında onunla konuşun: “Baban iş yerinde. “Büyükannen uzakta yaşıyor.
  • Örneğin oyuncaklarını önce sandalyenin üzerine, sonra altına koyun, ve sonra size geri vermesini sağlamak gibi farklı yönergeler içeren basit talimatlar verin.
  • Bazı şeylerin konumu hakkında düşünmesini sağlayacak sorular sorun: “Kuşlar nerede yaşar?”. “Uçaklar nerede uçar?” “Kapı nerede?” (Her seferinde doğru bir cevap beklemeyin ya da işi bir teste çevirmeyin, bunlar günlük sohbetinizin bir parçasıymış gibi sorular sorun.)

Okul öncesi yaşındaki çocuğunuz sabah uykusunu aldıktan sonra, öğleden sonraki uyku zamanı her zamankinden daha önemli hale gelir. Sırayla yapmak zorunda olduğunuz günlük işlerinizi basitleştirin ve saate dikkat edin. Uyku zamanında evde olmaya çalışın. Bir araba koltuğunda ya da bebek arabasında uykuya dalan çocuklar da dinlenir ancak uyku kaliteleri yatakta uyudukları kadar iyi olmaz.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım47 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım17 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber