0 Paylaşım 12 Okunma

Çocukların Yeme Alışkanlıkları Nasıl Düzenlenir?

Çocukların yeme alışkanlıkları genellikle anne babanın inisiyatifine kalmış durumdadır. Lakin bu rastgele belirlenecek kadar basit bir konu değildir. Günlük bakım merkezlerindeki gıdalar bir çok çocuk için kaldıklarındaki toplam deneyimde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmalar yeme durumunun yalnızca gıda anlamına gelmemesini, ayrıca bütünsel bir bakış açısı da oluşturması gerektiğini göstermektedir.

Çocukların yeme alışkanlıkları hakkında

Çocukların yeme alışkanlıkları ve gıda tercihleri ile ilgili yaptığımız araştırmada farklı alanlardan gelen bilgiler dahil olmak üzere uygun disiplinleri içeren bütüncül bir çalışma yürüttük. Gıda yeniliğinde disiplinler arası çalışmanın önemi, diğerleri arasında gastronomi ve mutfak mobilyaları içinde değişim maddelerinde öncül bir işbirliği içinde görülebilir. .

çocukların yeme alışkanlıklarıAmerika New York üniversitesinde bu alanda araştırma için yeme uzmanları, tasarımcılar, mühendisler, mimarlar ve pedagoglardan oluşan disiplinler arası bir takım, bir havuç köşkü ve buna bağlı havuç faaliyetleri yarattı. Araştırmanın amacı, çocuklarda havuca olan bakış açısını olumlu ve güçlü olarak yaratmak ve dolayısıyla bu faaliyetleri duyusal ve oyun temelli oluşturmaktır.

Çocukların yeme alışkanlıkları ve aktiviteler

Çocukların geniş grubuna ulaşmak için hem eylem tabanlı hem de sakin aktiviteler yaratılmıştır. Eylem tabanlı faaliyetteki örnekte ağzı olan bir havuca havuç parçaları atılmış ve sakin faaliyette havuca bir yüz ve kıyafet çizilerek havuç kişiselleştirilmiştir. Durumu güçlendirmek ve fiziksel yapının çocukların yeme davranışlarını ve gıda tercihlerini etkileyip etkilemediğini görmek için fiziksel odanın bu etkiyle bir ilgisi olup olmadığı olasılığını araştırdık.  5000 havuçtan oluşmuş “Duvarları” ve “tavanı” olan  10×10 metrelik bir havuç köşkü yapılmıştır.

Çocukların hammaddelerle herhangi bir etkileşimi olup olmadığını test ettik.

Havuç köşkü ve havuç faaliyetlerinde 3-5 yaşlarındaki 25 çocuk test edilmiştir. Sonuçlar pozitifti, bağlamdaki hammaddelerin entegrasyonu çocukların beslenme alışkanlıklarını ve gıda seçimlerini etkilediği tespit edildi.

Çocuğunuzun tüketmesini istediğiniz bir besin varsa, onunla önce kaynaşması ve tanıması adına çeşitli oyunları evde denemeniz faydalı olacaktır. Özellikle meyve ve sebze türü yiyeceklerle oyunlar kurmak önerilmektedir.

Çocuklar kendileri yemek pişirmeyi denemesi faydalıdır!

Çocukların ne yiyeceklerini söylemektense, araştırmacı Wistoft ve Leer, yemek planlamasında ve evde yemek pişirmelerinde çocukların da dahil edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Evde yemek hazırlama sürecinde çocuklarınız size yardımcı olsunlar. Hem meyve ve sebzelerin yıkanması, buzdolabından çıkartılması aşamalarında çocuklarınızla birlikte hareket etmeniz çok değerli olacaktır.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber