0 Paylaşım 16 Okunma

Çocuklarda Konuşma Gelişim Aşamaları

Çocuklarda konuşma gelişimi aşamaları.. Yürümeye yeni başlayan bebeğiniz yavaş yavaş ne gördüğünü, ne duyduğunu, hissettiğini ve düşündüğünü tanımlayabilecek kelimeleri nasıl kullanacağını anlamaya başlayacaktır. İlk kelimesini söylemeye başlamadan önce bile bebeğiniz etrafındaki herkesi dinler ve herkesten bir şey öğrenir.

Çocuklarda Konuşma Gelişimi

Bebeğimin konuşması ilk yılda nasıl gelişir?

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren  nasıl iletişim kurması gerektiğini öğrenmeye başlar. Öğrendiği ilk iletişim şekli ağlamak olur. Aç, rahatsız ya da yorgun olduğunda ağlar.

çocuklarda konuşmaÜçüncü aydan itibaren bebeğiniz kendi kendine mırıldanmaya başlar ve onunla konuştuğunuzda sesler çıkartır. İsmini tanımaya başlayabilir, ve hatta odanın başka bir tarafından ona seslendiğinizde tepki bile verebilir.

Altıncı aydan itibaren, bebeğinizin “ba” ya da “ma” gibi belirli sesleri çıkarmaya başladığını fark edebilirsiniz, çünkü bu sesleri telafuz etmek kolaydır. Bu sesleri sürekli tekrar edebilir, çünkü kulağına gelen seslerden hoşnut olur.

Çocuklarda Konuşma Gelişimi Süreçleri

Bebeğim konuşmayı nasıl öğrenecek?

  • 12 ila 17 aylık konuşma

İlk doğum gününden itibaren bebeğiniz bir veya daa fazla kelimeyi kullanmaya başlayabilir ve anlamlarını öğrenir. İlk kelimeleri “mama” ya da “baba” ya da bunların değişik versiyonları olabilir.

15. aydan itibaren bebeğiniz muhtemelen bir sorunun sonunda sesini yükseltecektir. Ne söylediğini vurgulamak için bir yeri işaret etmek ya da el sallamak gibi el hareketlerini kullanabilir.

Bebeğiniz “oyuncağını al” ya da “masaya gel” gibi basit ve rutin açıklamaları anlayıp uygulamaya başlayabilir.

  • 18 ila 24 aylık konuşma

18. ay civarında bebeğiniz altı ve yirmi arasında basit kelimeleri kullanabilir. İki yaşına geldiğinde bebeğiniz elli ya da daha fazla basit kelimeyi konuşabilir. Kelimeleri bir araya getirebilir, “Beni kucağına al” gibi basit cümleler kurabilir. Bir ninni söylediğiniz zaman sizinle birlikte söylemeye başlayacaktır. Yani “mini mini bir….” diye başlayıp durdurursanız bebeğiniz “kuş” diye devamını getirebilir. Oyun oynarken kendi kendine mırıldanacaktır. Bebeğiniz kendi küçük dünyasını yaratırken onu dinleyin ve mutlu olun. Söyledikleri mantıksız olsa da farketmez. Konuşma ritmi gerçek bir konuşma gibi gelecektir. “Ben” “o” gibi zamirler bebeğinizin kafasını karıştırabilir. Kişiler ve nesneler için bu etiketler bu yaştaki bebek için biraz fazla soyuttur. Bebeğiniz zaman zaman “Ben acıktım” yerine “bebek acıktı” gibi cümleler kurabilir. Bebeğinizin konuşması henüz tam berrak değilse de endişelenmenize gerek yok. Her yeni yürümeye başlayan çocuk farklı aşamalarda farklı sesleri öğrenir.

  • 25 ila 36 aylık konuşma

Heyecanlı bebeğiniz kendini ifade ederken bağırmamak için mücadele edebilir. Konuşurken doğru ses yüksekliğini bulmak için sesini nasıl değiştireceğini henüz öğrenmemiştir.

“Ben”, “sen” gibi zamirleri kullanmaya başlayabilecektir. “Hayır kelimesini de ayrıca bol bol kullanacaktır. Bu onun sizdenbağımsızlığını ifade etme yoludur!

İki ve üç yaşları arasında bebeğinizin kelime dağarcığı yaklaşık 300 kelimeye kadar yükselir. İsimlendirme kelimelerini ve eylemleri tam basit cümleler oluşturmak için dizmeye başlar, örneğin “ben şimdi gidiyorum”. Bebeğiniz “ne” “nerede” ve “kim” gibi basit sorular sorabilir. Hem de çok. Sabırlı olmaya hazır olun, çünkü meraklı bebeğiniz sorduğu herşeyin cevabını almak isteyecektir.

Üç yaşına geldiğinde bebeğiniz sizinle şu anda ne yaptığı veya yakın geçmişte ne yapmış olduğu hakkında basit sohbetler edebilir.

Bebeğiniz olan bir şey hakkında sizinle konuşmaya çalışırken zaman kiplerini yanlış kullanırsa şaşırmayın. Örneğin “mama istiyorum” yerine “mama ister” gibi. Ona yanlış zaman kipini kullandığını söylememeye çalışın. Bunun yerine ona doğru zaman kipiyle cevap verin. Yani ona “evet mama istiyorsun” demeniz uygundur.

Bu yaşlarda bebeğiniz tam ismini ve cinsiyetini, ve hatta yaşını da söyleyebilir.

  • Bebeğimi konuşması için nasıl cesaretlendireblirim?

Bebeğinizle mümkün olduğunca günlük rutininiz ve dışarıdayken neler yaptığınız hakkında konuşmaya çalışın. Bebeğinizle ne kadar çok konuşursanız o kadar çok yeni kelime öğrenir ve daha çabuk konuşmaya başlar.

Bebeğinizin altını değiştirirken, onu beslerken, ya da banyo yaptırırken onunla ne yaptığınız hakkında konuşun, ve bir gülücük ya da göz teması ile size tepki göstermesi için ona zaman tanıyın. Günlük eylemler ve objeler ile bunları temsil eden kelimeler arasında bebeğinizin bağlantı kurmasına yardımcı olmak için günlük aktiviteleri kullanın. Dışarıda ve içerideyken gördüğünüz her şeyi onlara da gösterin.

Bebeğinizle konuşurken konuşmanızı basitleştirin. Kısa cümleler kullanın ve anahtar sözcükleri vurgulayın. Bu önemli bilgilere odaklanmasında bebeğinize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin kullandığından bir kelime fazla cümlelerle konuşmayı deneyin. Yani bebeğiniz iki kelimeli cümleler kullanıyorsa, siz üç veya dört kelimelik cümlelerle ona cevap verin. Örneğin, bebeğiniz “bir balık” derse, siz “evet, büyük bir balık” diyebilirsiniz.

Bebeğinize “portakal suyu mu yoksa elma suyu mu istersin” gibi seçimler sunarak kelime dağarcığını artırabilirsiniz. Hatta hem elma hem de portakalı bebeğinize gösterebilirsiniz. Bu bebeğinizin kelimeleri aklına bir resimle yerleştirmesine yardımcı olur.

Bebeğinizle oturup konuşmak için vakit yaratırsanız, konuşmayı daha hızlı öğrenmesinde ona yardımcı olmuş olursunuz. Bebeğinize kitap okurken onu kucağınıza almak yerine onun tam karşısına oturursanız, siz konuşurken sizi seyredebilir.

Bebeğinizle düzenli olarak kitaplara göz atın. Okurken hikayeyi takip edemeseniz bile bebeğiniz siz resimler hakkında konuşurken si dinleyerek bir çok şey öğrenecektir.

  • Bebeğimin konuşma güçlüğü çektiğini nasıl anlarım?

Bebeğinizin konuşmayı öğrenmede sorunları olduğunu tam olarak söyleyebilecek basit bir test yoktur.

Eğer bu konuda endişeniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Büyük olasılıkla çocuğunuzun konuşma gelişiminin normal ilerlediğiniz veya değerlendirme için bir konuşma ve dil terapistine gitmeniz gerektiğini söyleyecektir. Çocuklarda konuşma güçlüğü ve çocuklarda konuşma gelişimi konusunda merak ettiğiniz başka bir şey varsa yorum bölümü üzerinden iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım47 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım17 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber