0 Paylaşım 18 Okunma

Çocukla iletişim ve Anne-Baba İpuçları

Çocukla iletişim onun ilerleyen yaşlardaki ruhsal durumunu etkileyen hassas konulardan biridir. Çocukla iletişimde dikkat edilmesi gereken bazı konu başlıkları şu şekildedir;

Çocukla iletişim kurarken etiketlerden kaçının

çocukla iletişimÇocuklar arasında kızgınlık tohumları ekmek için garantili bir şey varsa, karşılaştırmadır. Büyük çocuğunuzu “zeki olan” olarak etiketlemek belki zararsız gibi görünebilir, ancak bu durumda küçük olan zeki olmanın güzel olmak anlamına da geldiğini düşünüp diğer kardeşi kadar zeki ve güzel olmadığı kanısına varabilir…. Aynı konuda, “Neden kardeşinin yaptığı gibi söylediğim şeyi hemen yapmıyorsun?” gibi beyanlardan kaçının, çocuklar bu şekilde aşağılık kompleksine girebilir.

Çocukla iletişim kurarken kendinizi açıklayın

Farklı gelişim düzeyleri ve farklı yaşlardaki çocuklara farklı davranılması gerekir – bundan başka bir yol yoktur. Beş yaşındaki çocuğunuzun akşam saat 9’a kadar oturup televizyon izlemesine izin veremezsiniz. Ancak bunun sebebini anlatırken, olayın sapmasına engel olmak için olabildiğince açık ve nötr olun: “Burak daha geç saatte yatabilir, çünkü o senden büyük ve senin kadar çok yorulmuyor.”

Çocukla iletişimde kardeşleri kutlayın

Çocuklarınıza kendinden büyük ya da küçük bir kardeşe sahip olmanın ne kadar muhteşem bir şey olduğunu hatırlatın… Birinin canı yandığında diğerinin de üzüleceğini söyleyin, her zaman yanında oyun oynayacak ya da konuşacak birinin olmasının ne kadar güzel bir şey olduğunu vurgulayın. Eğer sizin de kardeşiniz varsa kendinizden örnek verin, çocukken ne kadar güzel zaman geçirdiğiniz üzerine odaklanın ve hala bir arkadaşa ihtiyacınız olduğunda yanında kardeşinizin olduğundan bahsedin. Eğer tek çocuk iseniz, çocukluk arkadaşınızın kardeşiyle olan hikayelerini anlatabilirsiniz. Birlikte faaliyetler yaparak kardeş kavramını pekiştirin: belki haftada bir akşam yap boz ya da masa oyunu.

Çocukla iletişimde ayrıcalıklara dikkat çekin

Eğer küçük çocuğunuz büyük kardeşinin yaptıklarını yapamadığından şikayet ediyorsa, ona kendinin yaptığı ama büyük kardeşinin yapamadığı şeyleri söyleyin: örneğin büyük kardeş okula gittiğinde siz küçükle daha çok vakit geçirip oyunlar oynayabiliyorsunuz.  Küçük çocuğunuzla beraberken onun kendini özel hissetmesini sağlayacak şeyler yapmak da yardımcı olabilir: büyük kardeş okuldayken küçüğü bir müzik grubu ya da başka bir aktiviteye dahil edebilirsiniz.

Kimin favori çocuğunuz olduğundan asla bahsetmeyin

Bazen çocuklarınızdan birine kendinizi daha yakın hissedebilirsiniz, bunun sebebi daha küçük ya da savunmasız olmaları veya geçinmesi daha kolay olması olabilir. Ya da büyük çocuğunuzun sohbet edeceği daha çok şeyi olduğundan dolayı ya da onunla akıllı bir konuşma yapabileceğinizden dolayı bilinç altınızda onu favori gösteriyor olabilirsiniz. Eğer yapabilirseniz bundan kaçınmaya çalışın, diğer çocuğunuzun dışlanmış hissetmesine neden olabilirsiniz. Çocuklarınızı aynı sohbetlere veya aktivitelere dahil ederek bu duruma meydan okuyun: eğer büyük kardeş okul için kayıt cihazını deniyorsa küçüğe de uğraşabileceği benzer bir aktivite yaratın, eğer bilim projesinde ona yardımcı oluyorsanız, küçüğün de benzer bir şey yaratabilmesi için ona fırsat sağlayın. Bu durum küçüğün sıkılıp ilgi istediğinde tartışma başlatmasını engelleyecektir.

Özel zamanlar planlayın

Büyük çocuğunuzun hala oldukça genç olduğunu ve evde yeni bir bebeğin varlığına alışmakta olduğunu bilmek özellikle önemlidir. Unutmayın: bir kaç yıldır herşeyini sizinle paylaşıyordu ve sizi ilk defa paylaşmak zorunda. Yeni bebekler çok fazla zamanınızı alır, ve eğer büyük çocuğunuzla kardeşi olmadan önce yaptığınız şeyleri artık yapmıyorsanız kendini dışlanmış hissedebilir ve kıskanabilir. Küçük çocuğunuz uyurken büyükle vakit geçirin, babası ya da bir arkadaşınız küçük çocuğunuza göz kulak olurken onu alışverişe, parka ya da sinemaya götürün.

Çocuğunuzun kendi alanına saygı gösterin

Küçük çocuğunuz abisinin ya da ablasının kapısını delicesine çalıp odasına girmek ve onun bilgisayarıyla oynamak istediğinde, ona bu isteğini vermek sizin için cazip gelebilir. Ancak sorun, küçük çocuğunuzun oynamak istediği şeylerin muhtemelen büyük çocuk için hayat bir öneme sahip olması ve küçüğün büyük ihtimalle onu kırma ihtimali olmasıdır.  Büyük çocuğunuza kendisine ayırması için bir alan yaratın ve mahremiyetine saygı gösterin – eğer çocuklarınız bir odayı paylaşmak zorundaysa her çocuğun kendine özel ayırt edici bir alanı olmasını sağlayın (ekran yararlı bir sınır oluşturabilir). Onları birbirleriyle oynamaya ya da eşyalarını paylaşmaya zorlamak kızgınlığa yol açacaktır – onları zorlamak yerine teşvik etmeyi deneyin.

Büyük çocuğunuzun ebeveyn olmasını beklemeyin

Büyük çocuğunuz mantıklı bir yaşa ulaştığında, küçük kardeşini dışarı çıkartabilir, ancak aşırıya kaçmayın. Ebeveyn olan hala sizsiniz, belki dışarı yemeğe gittiğinizde büyük çocuğunuzdan kardeşine göz kulak olmasını isteyebilirsiniz, ama ondan kardeşini disipline etmesini veya ebeveyn sorumlulukları almasını bekleyemezsiniz.

Nötr kalın

Çocuklarınız kavga ettiği zaman, odanın dışındaysanız kargaşayı kimin başlattığınız tespit etmek zor olabilir. Ev kurallarını empoze etmek, taraf tutmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir – ortaya çıkan kargaşanın suçunu birbirlerine atmaya çalıştıklarında her ikisine birden belli kuralları uygulamak – örneğin masal anlatmak yok – ikisini de disipline etmek için kuralları hayata geçirmede iyi olduğunuzu gösterir.

Öfkenin diğer yönü

Çocukla iletişim konusunda önemli diğer bir konu öfke kontrolüdür. Ortada kan dökülmediği sürece bütün bu tartışmalarda gümüş bir çizgi vardır. Çocuklarınız birbiriyle çekişirken bazen doğru olduğuna inandıkları şey için savaşmayı öğrenirler. Ve çözümler üzerinde çalışmak diğerleriyle işbirliği içerisinde olmak ve eğer aynı fikirde değillerse bir uzlaşma yolu bulmak için iyi bir derstir.

Çocukla iletişim konusunda bu konu başlıklar oldukça mühimdir.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber