0 Paylaşım 16 Okunma

Çocuğunuz Anaokulu İçin Hazır mı? Nasıl Anlarsınız?

Washington Eyaleti Erken Öğrenme Departmanına göre bu eyaletteki çocukların yarısının anaokulu için henüz hazır olmadığını öğrenmek çoğu kişiyi şaşırtmaktadır. Bu çocuklarda, onlardan beklenen dil, iletişim ve okuma yazma becerileri yoktur. Erken Öğrenme Vakfı direktörü Veughnetta Barton’a göre, ailelerin çocuklarını ana okuluna hazırlamak için zamanları ve kaynakları olmadığında bu durumla çok sık karşılaşılır.

Anaokulu beklentileri son on yılda önemli ölçüde artmıştır. Öğretmenler okul bölgelerinden, ailelerden ve standartlaştırma testlerinden yönelen baskıları hissederek artık çocuklara eskiden birinci sınıfta öğretilen şeyleri artık ana okulunda öğretmektedirler. Yansımalar? Anaokuluna hazır olan çocuklar arasındaki boşluklar oldukça büyüktür.

Bazı çocuklar önceden okuma yazmayı biliyorlar. Önceden herhangi bir şekilde bir okulda bulunmayan çocuklar, kreşe ya da benzer bir okula gitmiş çocuklarla aynı sınıflara konuluyor. “Önceden okuma yazma bilmeyen çocuklarla kendi kendine okuyan çocuklar var”.

Olması gereken temel beceriler olmadan bu çocukların okula başlaması onlar için zor, diyor FEL’den program memuru Sarah Borgida. Ve bu eğrinin ilerisine gitmek isteyenler? “Anaokulu için önceden fazlasıyla hazırlanmış çocuklar akademik olarak sınıftaki diğer çocuklara meydan okumayabilir, sınıfı bir kaç yeni arkadaşla bitirirler ancak çok fazla akademik becerileri olmayabilir.”

Bostrom, diğer çocuklarla sınıf ortamında olanların sınıfta diğerlerine yetişmek için istekli olmalarının mümkün olduğunu söylüyor. Yıl sonunda, tüm çocukların pozlama, deneyim ve ilerleme, öğrenme ve uygulama şansları oluyor.” Eğer bir çocuk ana okuluna çok az bir deneyimle gelirse, ancak meraklı ve öğrenmeye istekliyse, bu çocuk büyük olasılıkla büyük bir gelişme kaydeder.

Ve bu çocukların çok fazla mücadele etmesine gerek olmaz. Peter Kirk İlkokulunda anokulu öğretmeni olan Robin Heliotis, çocukların öğrenmek için mutlaka yönlendirilmeleri gerektiğini belirtiyor. “Önceden bildikleri şeyleri almış olurlar ve yeni bir duruma adapte olurlar.”

Ebeveynlerin çocukların aklına okulda sıkılacakları fikrini sokmamaları hakkında onları uyarıyor. “Ebeveynler çocuklarının önceden bildikleri şeyi okulda unutmayacağının farkında olmalıdırlar.” “Çocuklar anaokulunu bitirdiklerinde daha iyi okuma yazma becerilerine sahip olacaklar” diyor Heliotis.

Sosyal beceriler de buna dahildir. Okuma becerileri denklemin sadece bir parçasıdır. Sosyal beceriler de bunun kadar önemli olabilir. Bir öğrenci sınıfın akışına uyamazsa, öğretmenler bir şey öğretemez.

Beyinlerimiz diğer insanlardan bir şeyler öğrenmek üzere evrimleşmiştir. 

Öğrenme ve Beyin Bilimlerinde (I-LABS)  çalışan Gine Lebedeva, çocukların ilk üç ila beş yılında diğer kişilerden oldukça fazla şey öğrendiğini söylüyor. “Onların dünyasına katılırsanız ve onların hızında kendi ilgi alanlarına yanıt verirseniz, daha hızlı öğrenirler.

Lebedeva’ya göre, iyi çocukların sosyal ve akademik olarak başarılı olduklarının en iyi göstergelerinden biri, dürtülerini kontrol etme yetenekleridir.

Kendi kendine bir düzen kuran çocukların kendi davranışlarını kontrol etme yetenekleri de vardır. Bu beceri 1960larda Stanford Üniversitesinde yapılan bir şeker çalışmasında okul başarısı ile ilişkisi açısından test edilmiştir. Bu çalışmada çocuklara şekerler verilmiş ve 15 dakika beklerlerse iki katını alacakları söylenmiştir. Bekleyebilen ya da bu eğlenceyi geciktirmeyi başarabilen çocukların, şekerleri yiyip bekleyemeyenlere göre okulda daha başarılı oldukları görülmüştür.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber