0 Paylaşım 10 Okunma

Çocuğun Kazanması Gereken 5 Temel Duygu

Uzmanlar başarılı mutlu insanların, seçtikleri kariyerlerde iyi işler başaran kişilerin belirli özellikleri paylaşma eğiliminde olduklarını söylüyorlar. Ve ebeveynlerin çocukları bebek olduklarında bile bu anahtar özellikleri çocukları yetiştirmede kullanıyorlar. Çocuk gelişim uzmanlarına göre bebeğinizin tüm bu önemli yönlerle sağlıklı ve başarılı biçimde büyümesi için ihtiyacı olan beş özelliğe bir göz atalım.

  • Güven

Diğer herkesteki temel güven tüm dinlenme özelliklerinin temelidir. Bu özellik olmadan bebekler zorlu bir gelişim savaşıyla karşı karşıya kalırlar.

Bu özellik olmadan çocuklar ilişki kurmada, güvende hissetmede ve hayatını yürütmede zorluk çeker, diyor çocuk gelişim uzmanı Debbie Philips.

Güven aktarımı çocuk doğduğu andan itibaren başlar. Bebeğinize inanç ve güven aşılamaya başlayarak kendinde nihai bir duygu oluşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeklik döneminde, bu onun temel ihtiyaçlarına cevap vermek anlamına gelir. Aç olduğunda onu besleyin. Sarılmanızı istediğinde sarılın, altı kirlendiğinde değiştirin. Ama aynı zamanda gün içinde onunla konuşarak, ona şarkı söyleyerek, göz temasında bulunarak etkileşimde bulunun. Gerçek bir güven hissi oluşturmak için örneğin akşamları yatmadan önce hikaye okumak gibi ritüeller başlatın.

Çocuğunuz yürümeye başladığında, ihtiyaçları daha karmaşık hale gelir. Tabi ki beslenmeye, banyo yaptırılmasına ve bakılmasına ihtiyacı var, ama aynı zamanda onuna oyun da oynamalısınız. . . Size verdiği işaretlere dikkat edin ve ihtiyaçlarına uygun davranın.

Ayrıca bebeğinizin mizacına da dikkat edin. Tüm çocuklar aynı değildir, ve eğer hareketlerinizi bebeğin ihtiyaçlarına göre ayarlarsanız size daha çok güvenecektir. . .

  • Sabır

Bu doğru: iyi şeyler onu bekleyenlere gelir. Sabırlı olmayı öğrenen çocuklar tahammül etmeyi öğrenir ve başarılı olmaya daha çok yatkındırlar. Bir çocuğa sabrın ne kadar önemli olduğunu öğretmek bağımsızlık ve başarı hissini öğrenmesinde de yardımcı olur.

Çocuğunuza yardımcı olmak ister misiniz? Öncelikle hatırlayın: Çocuğunuz sizi izler. Eğer kalabalık bir trafik ya da uzun bir sırada öne geçmek için araya girerseniz, kötü bir örnek olursunuz. Çocuklar sünger gibidir, ne verirseniz onu alır, diyor ebeveyn eğitmeni Jody Johnston Pawel. Uzmanlar buna modelleme der: doğru şeyi yapın, ki çocuğunuz da sizi takip etsin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz sütünü döktüğünde ona kızmak bir mesaj, sakince temizlemesine yardımcı olmak tamamen başka bir mesaj verecektir.

Bu çağdaki bebekler çok fazla şey söyleyemez ama sizin söylediklerinizin çoğunu anlarlar. .

Çocuğunuza sabırlı olmayı kesin zaman vermeden öğretin, örneğin siz bir iş yaparken sizden meyve suyu istediğinde, “Beş dakika sonra vereceğim” demek yerine, “Elimdeki iş biter bitmez vereceğim” diyin. Bu şekilde ilerlemenizi izleyerek sabrı da öğrenmiş olacaktır.

  • Sorumluluk

Hayatta başarılı olmak için nasıl sorumluluk alınacağını ve bunu devam ettireceğini öğrenmek gerekir. Hatta bir bebek bile mücadele ile hayata başlayabilir. Örneğin 1 yaşındaki bebeğiniz biberonunu yere atıp sizin temizlemenizi bekler, ve bunu defalarca yapabilir. Siz bunu temizlemek yerine bekleyerek onun sütü dökmemek için sorumlu olduğunu ona öğretebilirsiniz.

Bebeğiniz büyüdükçe bu sorumlulukları artırabilirsiniz, örneğin çoraplarını kaldırmasını ya da oyuncaklarını toplamasını söyleyebilirsiniz. İlk başta açıklamaları anlamayabilir. ama eninde sonunda bu fikirleri öğrenecektir.

Temizliğe yardım etmesini istemek tabi ki faydalı bir sorumluluktır. Ama çok fazla şey beklemeyin. Yürümeye başlayan bir çocuk için üç ya da dört oyuncaktan fazlasını toplamak zor olabilir. Bunu bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

  • Empati

Empati, kişinin sosyal yeterliliğinde kalkınmanın anahtarıdır, diyor Phillips. Başarılı ilişkilere sahip olmak için insanların nasıl hissettiğini bilmeniz ve buna göre davranmanız gereklidir. Çocuklar 3 ila 6 yaşına gelene kadar kendini başkalarının yerine koymayı bilemezler. . 2 yaşındaki bir çocuk arkadaşının kafasına vurduğunda bunun acı verici olduğunu bilemeyebilir, çünkü daha önceden yaşamamıştır.

Ancak çocuğunuzda empati duygusunu geliştirmenin bir çok yolu var. Çocuğunuza sorunuz: Senin başına gelse ne hissederdin? . Yaptığının başkalarını nasıl etkilediğini ona açıklayın. Kardeşini ısırırsa bunun acı verdiğini ona açıklayın. Eğer dizi yaralanmış bir çocuk görürseniz, çocuğunuza bunun acı verici olduğunu öğretin. Ve bu açıklamaları tekrar tekrar yapmaya hazır olun.

Televizyona dikkat edin. Karakterlerin birbirini dövdüğü bir çizgi film izliyorsa, bunun gerçek hayatta kötü bir şey olduğunu ona anlatın. Bazı tv programları da paylaşmayı, karşılıklı saygıyı ve sevgiyi aşılar. Bu programları çocuklara izlettirin. Bu programları izleyen çocuklar gördükleri şeyleri örnek alarak davranışlarını şekillendirirler.

Çocuğunuzun başkasına yapmasını istemediğiniz şeyleri siz de çocuğunuza yapmayın.

  • Kendine güven

Bağımsız hareket etmeyi öğrenerek çocuğunuz güçlü bir içgüdü ile gelişecektir. Belki de çocuğunuza aktaracağınız en etkili özellik, problemleri çözmek için sabırlı, sorumlu ve kendine yeterli olmaktır. Çocuğunuz başka bir çocuğun oyuncağı ile oynayamadığından dolayı sabırsız ise, mutsuzluğunu kabul edin, ama başka çözümler bulmak için onu teşvik edin.

Çocuğunuzun küçük adımlar atarak görevlerini tamamlamasında yardımcı olun ve ardından kendi adımlarını atmasına izin verin. Kendi havlusunu alabilir, kurabiye kavanozunu açabilir ya da reçelini kendi ekmeğine sürebilirse daha özerk ve güvende hissederek evde kendi işlerini yapmaya başlayacaktır.

Çocuğunuza yapabileceği, yaşına uygun görevler  vererek öz güven oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. 1 yaşında kaşıkla yemek yemeyi öğrenebilir, ve bir yıl sonra kendi tişörtünü giyebilir. . Eğer bebeğiniz kurabiye istiyorsa, ona kurabiyeyi vermek yerine, onu kucağınıza alın ve dolabı açmasına izin verin, ardından kurabiye kutusuna açarak kendi kurabiyesini kendisinin almasını sağlayın.

Çocuklara özgüven aşılamanın en iyi yolu sizin davranışlarınızı modellemektir. .

Çocuğunuzun görüşlerini dinlemek ve anlamak önemlidir, bunu unutmayın. Tekrar tekrar aynı tişörtü aldığını görürseniz “en sevdiğin sanırım bu” diyin. Yaşı büyüdükçe daha sofistike kararlar için onu teşvik edebilirsiniz. Alışveriş yaparken çocuğunuzdan iki tişört arasından birisini seçmesini isteyin. .

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber