0 Paylaşım 4 Okunma

Çocuğumuzu Dış Dünyadan Nasıl Koruruz?

İstismar, ihmal, terk edilme, şiddet ve kaçırma… bu trajik gerçekler her gün dünyada bir çok çocuğun yaşadığı şeylerdir. Ne yazık ki, çocuklara yönelik şiddet ve ihmal yeni bir şey değildir… bu durum kültürel ve dini değerlerin çok derininde yatmaktadır.

 

Çocuklarımızı korumalıyız… yapabileceğimiz en önemli şeylerden birisi budur. Bir ebeveynin sevgisi ve bakımı, çocuğun nasıl büyüyeceğini ve ileride nasıl bir ebeveyn olacağını belirler.

 

Yetişkinler, çocuğun pozitif benlik saygısını onların ne yaparken iyi olduklarını keşfederek destekleyebilir. Çocuğun benlik saygısının bir bölümü, yapmaktan hoşlandıkları birşeyde yetkin ve yetenekli olmalarından gelir. Çocukların farklı nesneleri, aktiviteleri ve insanları keşfetmesi için fırsat yaratarak ve bu ilgilerini destekleyerek, çocukların başarılı olması ve kendilerini iyi hissetmelerinde yardımcı olmada büyük bir rol oynayabilirsiniz.

 

İlk yıllarında çocuklar kişilik özelliklerini ve neyi sevip sevmedikleri hakkındaki tercihlerini gösterirler. Çocukların eşsiz kişilik tarzlarıyla fırsatlar yaratarak, kendileri hakkındaki olumlu duygularını desteklemiş olursunuz.

 

Çocukları bu şekilde desteklemek, sevgi dolu ve ilgi gösteren bir ilişki kurmak her zaman kolay değildir. Sabır ve sevgi ile – bunu yapabilirsiniz!

 

  • Her çocuğa kendi ihtiyaçlarına göre davranın.
  • Her çocuğun kendini farkeden ve özel niteliklerini takdir eden bir ebeveyne ihtiyacı vardır. Kardeşler söz konusu olduğunda her birine eşit derecede davranmaya çalışmak genelde geri teper ve çocuğun bireyselliğini baltalar.
  • Mümkünse dikkat dağınıklığından kaçınarak ilgi üzerine odaklanın.

 

Eğer sizin tamamen dikkatinizi veremeyeceğiniz bir zaman çocuğunuz bir şeyler yapmak isterse, onlara durumunuzu anlatın ve tamamen onlara odaklanabileceğiniz bir oyun ya da sohbet için bir zaman ayarlayın. Çocuklar genellikle yetişkinlerin onlara dikkatini tam vermediği zamanları anlarlar ve kendilerini sevilmiyor, dinlenmiyor ya da sinirli hissedebilirler. Çocuklarınızı tamamen dikkat vererek dinlemek, onların kendilerine verilen değer duygusunu güçlendirmelerine yardımcı olur ve onların ne hissettiğini ya da düşündüğünü gerçekten duymak istediğiniz mesajını verir.

 

  • Hassas bir biçimde dinleyin (çok fazla) soru sormaktan kaçının, ve durumu açıklayın.
  • Ebeveynler çocukları soru yağmuruna tuttuğunda çocuklar genelde duygusal olarak kendilerini kapatırlar. Yetişkinler o gün hakkında soru sorarak çok fazla baskı yaptıklarında çocuklar kendilerini zor durumda ve baskı altında hissederler. Durumu açıklamak, çocukların durumu kendi halleriyle yanıtlamaları için onlara alan yaratan nötr ve müdahaleci olmayan bir yaklaşımdır.
  • “Ben” mesajları kullanın ve suçlamalar ve ithamlardan kaçının. Bu, çocuğunuzun karakterine ya da benlik saygısına saldırmadan belirli bir davranış hakkında duygularınızı ifade etmenizi sağlayacaktır.
  • Çocukların yaşı, mizacı ve gelişim aşamasına uygun sınırlar koyun.

 

Ebeveynlerin çocukları ile geçireceği sınırlı zamanları olduğunda, genelde çocukların her istediğini yaparlar ve makul ve gerekli sınırlar koymazlar. Çocukların; davranışları ve becerileri için uygun standartları ayarlayacak kişinin (ebeveyn veya bakıcı) yetki, enerji ve ilgiye sahip olduğunu bilmeleri gerekir.

 

Rahat hissettirecek ve ebeveynlik tarzınıza ve mali kaynaklarınıza uyacak  gelenekler başlatın. Gelenekler çocuklarda önemli derecede aidiyet duygusu oluşturur. Eğlenceli ya da hatırlanabilir olmaları için çok ayrıntılı olmaları gerekmez. Yeni bir gelenek başlatmak (ya da eskisine devam etmek) için yapabileceğiniz en önemli şey, durumun hem ebeveyn hem de çocuklar için eğlenceli ve rahat hissettirecek bir şey olmasıdır. Gelenekler çocuklara kültürleri öğretmek ve onları kültürün merkezine almak için de önemlidir.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber