0 Paylaşım 10 Okunma

Anne Baba Sevgisi : Çocuğun Serveti

Anne baba sevgisi bir çocuğun belki de en önemli ruhsal ihtiyacıdır. Çocuklarınızla beraber kullanabileceğiniz enerji ve coşkuya sahip olmak için kendinize dikkat edin. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak ve kendinize zaman ayırmak arasında bir denge kurmak zor olabilir. Stres, sorumluluklar, vb gibi hisleriniz için uygun çıkışları bulmak önemlidir, ve bazen kendinizi dinlemek veya dinlenmek için zamana ihtiyacınız olabilir. Çoğu ebeveyn, çocuklarından kalan ufacık bir aranın bile hislerinde pozitif bir fark yarattığını görebilirler.

Anne baba sevgisi ve çocuklar

Ebeveynler kendilerini ebeveynlik rollerinde ve ayrıca aile dışında bir birey olarak da görmelidirler. Kendi başlarına bir yerlere gitmeleri ya da yalnızca kendileri için bir şeyler yapmaları gerekir. O zaman ebeveynler çocuklarına yenilenmiş olarak dönebilirler.

Stresli olduğunuzda:

  • Sorunlar tırmanmadan önce çözüm bulmaya çalışın.
  • Kendinize zaman ayırın.
  • Birini arayın ve ne hissettiğiniz hakkında konuşun. Evinize gelmelerini ve bir süre çocuklarınızla kalmalarını isteyin.
  • 10’a kadar sayın ve “Burada gerçekten neyi başarmak istiyorum?” diye düşünün.
  • Hayal kırıklıklarınızı serbest bırakmak için bir yastığı yumruklayın
  • Müzik dinleyin
  • Çocuğunuzu ne kadar sevdiğinizi hatırlayın ve bunu çocuğunuza göstermenin en iyi yolunu düşünün.

Anne baba sevgisi için ne olursa olsun, çocuğunuzu güvende tutun!

anne baba sevgisiÇocukları güvende tutmanın en iyi yolu ilk başta onlara zarar gelmesini engellemektir. Çocuklarına zarar veren bir ebeveyn bunu yapamaz. Eğer bir ebeveyn çocuğunu ihmal veya istismar ediyor ise, çocuklarında yapıcı bir davranış geliştirmesi zorlaşır. Ebeveynlerin sağlıklı ve güvende çocuklar yetiştirmesini başarmaya yardımcı olacak mevcut bir çok destek ve bilgi birikimi vardır. Bir çocuğun davranışlarını başarılı bir şekilde yönetmenin bir çok yolu vardır.  Yetişkinler yapıcı, yaralayıcı olmayan ebeveynliği öğrendiklerinde, hem çocuk hem de ebeveyn kendini daha iyi hisseder. Pozitif ebeveynlik yaklaşımları tüm ailenin gelişmesine yardımcı olur. Bu yaklaşımlar hayatlarının diğer yönlerinde de görülebilir. Ebeveynler iş yerlerinde, çocuklar da okullarında daha başarılı olurlar.

Anne baba sevgisi ve çocukluk deneyimi

İki tür çocukluk deneyimi vardır:

  • Güçlü bir karakter ve öz-değer inşa eden ve destekleyici ebeveynlik tarzı oluşturan pozitif deneyimler.
  • İstismar, ihmal, sömürü ve mağduriyet temelli ebeveynlik modellerinde çocukları yutan negatif deneyimler.

En iyi ebeveynlik, çocuğun bireysel gelişimini etkileyen deneyimler üreten bir ortam oluşturan ebeveynlerden gelir. Destekleyici ebeveyn çocuğunun genel sağlığını garanti altına almak için destekleyici dokunuş, empati, yetkilendirme ve koşulsuz sevgiyi kullanır.

Kişinin öz-değerini düşüren, çocuklarına vuran, temel ihtiyaçlarını ihmal eden, aşağılayan ebeveynler, çocuklarının sağlığında olumsuz bir etkiye sahiptirler.

Çocuk istismarı, çocuğa düşük benlik saygısı hissi vererek – ki bu da başkalarına davranışını etkiler – kendi resmi üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Kendilerine değer verilen ve kendilerine saygı gösterilen çocuklar aynı davranışı başkalarına gösterir. Öz değer ve başkalarına verilen değer arasındaki bağlantı çocuk istismarını önlemede önemlidir. Destekleyici olmanın çocuğun öz eleştirisi ve öz değeri üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu kanıtlanmıştır.

Çocuk istismarı; ebeveyn ve bakıcı olarak disiplin aşılamak ve çocuğu kendi çocukluklarında yaşadıkları aynı şekilde eğitmek için ısrar eden kötü eğitilmiş yetişkinlerin sonucudur:…. çünkü tek bildikleri budur.

Ebeveynlik çocuklukta öğrenilir ve çocuk ebeveyn olduğunda tekrarlanır. Çocukların büyürken edindikleri deneyimler, kendi çocukları üzerinde kullanacakları tutumları, becerileri ve ebeveynlik uygulamaları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Öğrenilen şey unutulabilir de, bu yüzden herkes iyi ebeveynlik becerilerini öğrenebilir. Şaşkına dönmüş ya da yalnız bir ebeveyn olsanız da, bunu öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzun ilk üç yılı çok önemlidir. Bu yıllar çocuğunuzun önemli zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerini geliştirecek yıllardır. Sevgi vermeyi ve almayı bu yıllarda öğrenirler. Güveni, güvenliği ve empatiyi öğrenirler… Meraklı ve inatçı olmayı öğrenirler… çocuğunuzun mutlu ve üretken bir hayat sürmek için öğrenmesi gereken herşeyi bu zamanda öğrenirler. Çocuğunuzun ilk üç yılı, sonsuzluğa açılan bir kapıdır!

Çocukları desteklemek onları nasıl sevdiğimizle alakalıdır… Bir ebeveynin sevgisi, o çocuğun kaderidir. Onlara bıraktığımız en önemli miras bu.

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım23 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber