0 Paylaşım 32 Okunma

2 Yaş Sendromu – Terrible Two

2 yaş sendromu konusunu bu makalemizde detaylıca inceleyeceğiz.. Konuşma sırası, inandırma oyunları, bir topa vurma gibi beceriler gelişimsel dönüm noktaları olarak adlandırılır. Pedagog açısından, gelişimsel dönüm noktaları, belirli bir yaşa gelen çoğu çocuğu yaptığı şeylerdir. Çocuklar nasıl oynadıkları, öğrendikleri, konuştukları, davrandıkları ve hareket ettikleri (zıplama, koşma ya da dengede durma gibi) durumlara göre dönüm noktalarına ulaşırlar.

 

2 Yaş Sendromu Nedir?

 

Çocukların büyüme arzusu bağımsız olmak olduğundan, bu aşamaya genellikle “korkunç ikiler” denir. Ancak, bu anne-babalar ve çocuklar için heyecan verici bir zaman olabilir. 2 yaşındaki çocuklar; yeni dünyayı keşfetmelerine ve bundan bir anlam çıkarmalarına yardımcı olacak düşünme, öğrenme, sosyal ve duygusal değişiklikleri yaşarlar. Bu aşamadaki çocuklar, iki ya da üç adımlı yönergeleri izleyebilmeli, nesneleri şekilleri ve renkleri ile ayırabilmeli, yetişkinlerin eylemlerini taklit edebilmeli, ve geniş bir yelpazedeki duyguları ifade edebilmelidir.

2 Yaş Sendromu Hakkında

Pedagog Açısından Pozitif Ebeveynlik İpuçları

Aşağıda, bir ebeveyn olarak, bu süre zarfında yeni yürümeye başlayan çocuğunuza yardım etmek için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunuyor:

– Çocuğunuza kitap okumak için özel bir zaman ayarlayın.

– Yap-inan oyununuza katılması için çocuğunuzu teşvik edin.

– Geçit oyunu oynayın veya çocuğunuzla birlikte bir lider takip edin.

– Çocuğunuzu yürüyüşe ya da tren gezisine çıkararak etrafındaki şeyleri keşfetmesinde yardımcı olun.

– Adını ve yaşını söylemesi için çocuğunuzu teşvik edin.

– Mini mini bir kuş gibi basit şarkılar veya diğer kültürel tekerlemeleri öğretin.

-Sözünüzü dinlediğinde ve pozitif davranışlar sergilediğinde ona övgü verin, veya öfke nöbeti gibi meydan okuyan davranışlarında dikkatinizi başka yöne verin. Çocuğunuzaüzgün olduğunda gösterebileceği kabul edilebilir davranışları öğretin.

 

2 Yaş Sendromu’nda Neler Yapılmalı?

Pedagog Açıdan Pozitif Ebeveynlik Önerilerimiz

Önce Çocuk Güvenliği

Çocuğunuz etrafta sürekli hareket halinde olacağından, daha fazla tehlikeyle karşı karşıya gelecektir. Tehlikeli durumlar çabuk ortaya çıkar, bu yüzden çocuğunuzu hep gözünüzün önünde tutun. İşte büyümeye başlayan çocuğunuzu güvende tutmanıza yardımcı olacak bir kaç ipucu:
-Çocuğunuzu izleyen biri olmadan onu suya yakın veya su çevresinde bir yerde BIRAKMAYIN (örneğin küvetler, havuzlar, göller, jakuziler ya da okyanus gibi). Bahçe havuzlarınızın etrafını çitle kapatın. Boğulma bu yaş grubunda yaralanma ve ölümün birinci nedenidir.

-Yemek yerken boğulmasını önlemek için, yemek esnasında oturması ve yemeğini iyice çiğnemesini söyleyin.
– Oyuncakların gevşek ya da kırık parçaları var mı diye kontrol edin.

-Boyama yaparken kalemleri veya boyaları ağzına koymaması için onu teşvik edin.

-Çocuğunuz kucağınızda otururken elinizde sıcak içecek TUTMAYIN. Ani hareketler dökülmeye neden olabilir ve çocuğunuzun yanması ile sonuçlanabilir.

-Çocuğunuzu arabada arka koltuğa oturtun ve çocuk koltuğunda emniyet kemerini takın.

Pedagog Açısından Sağlıklı Vücutlar

– Çocuğunuzun sağlık personeli ile daha sağlıklı gıdalar ve içecekler sunup sunamayacaklarını ve televizyon izleme zamanını sınırlandırıp sınırlandıramayacaklarını sorun.

– Pedagog açısından değerlendirdiğimizde, çocuğunuzun sevdiği yiyecekler günden güne değişebilir. Bu normal bir davranıştır, ve bunu sorun etmemek en iyisidir. Her yiyecekten küçük ısırıklar alarak yeni yiyecekleri denemesine izin verin.

-Televizyonu çocuğunuzun yatak odasının dışında tutun. – Televizyon zamanını, video ve elektronik oyunları sınırlandırın – günde en fazla 1 ya da 2 saat oynamalıdır.

-Mümkün olduğunca serbest olarak oyun oynaması için onu teşvik edin. Bu; büyümekte olan çocuğunuzun aktif kalmasına ve motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.


Pedagog.com.tr’de önerdiğimiz bu maddeler ile siz de her çocuğun yaşayabileceği 2 yaş sendromu hakkında siz de artık detaylı bilgi sahibisiniz! Merak ettiğiniz başka konular var ise yorum üzerinden sorabilirsiniz…

İlginizi çekebilir

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?
Pedagog Desteği
0 paylaşım51 okunma

Pedagog Nedir? Pedagog Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Pedagog nedir konusunu açıklamadan önce şunu belirtmeliyiz ki pedagoji terimi bize yabancı gelse de, uygulamamızın gücü pedagojik temel denilen bir terimle de desteklenmektedir.…

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım27 okunma

Masal Dinlemek Çocukta Neden Önemlidir?

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Masal dinlemek ve çocuğa masal anlatmak çocuğun gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynler bu günlerde çocuklarına sesli şekilde hikaye okumaktansa, çocukların yataklarında kalıp sevdikleri…

Çocukta Kıskançlık
Çocuk Gelişimi
0 paylaşım21 okunma

Çocukta Kıskançlık

Dr. Bora Küçükyazıcı - Şub 21, 2017

Çocukta kıskançlık aynen yetişkinlerdeki gibi hissedebilir ve bu çoğunlukla kendileri ve aile bireyleri için acı verici olabilir. Ebeveynlerin ilk tepkisi kızmak ya da…

Yorum yap

Your email address will not be published.

Bu kategoriden daha fazla haber